- About Us
- About University
- Double degree programmes
- Learning Page
- Courses
- Faculty of Computer Science and Cybernetics
- Faculty of Economics
- Faculty of Geography
- Faculty of History
- Faculty of Information Technology
- Faculty of Law
- Faculty of Mechanics and Mathematics
- Faculty of Physics
- Faculty of Psychology
- Faculty of Sociology
- Institute of Geology
- Institute of High Technologies
- Institute of International Relations
- Institute of Journalism
- Institute of Philology
- Military Institute
- Philosophical Faculty
- Regulations
- Contacts
- What is ESN Kyiv?
Потенціал КНУ ім. Т. Шевченка за кордоном: як наші іноземну освіту здобувають
Болонська декларація 1999 року затвердила розширення мобільності студентів, викладацького складу та іншого персоналу для підвищення професійного рівня, самовдосконалення й обміну досвідом. В Україні академічній мобільності сприяло затвердження Кабінетом Міністрів України Положення про порядок реалізації права на академічну мобільність від 12 серпня 2015 року. Тож студенти українських вишів використовують можливість навчання за кордоном, отримуючи нові знання і перспективи та розширення світобачення.
Найчастіше українські студенти для навчання за кордоном обирають країни Центральної Європи, Прибалтики та Скандинавії. Країни фаворити: Німеччина, Франція, Польща, Литва, Норвегія, Туреччина. Важливо зазначити, що за останні роки збільшилась кількість студентів, які їдуть на навчання до країн Східної Азії.
Для того, щоб поїхати за кордон потрібно зробити три основні кроки:
Крок 1 – обрати країну-резидента. Це відбувається «під впливом» власних бажань, прихильності до культури пропонованої країни, знання місцевої мови (за винятком англомовних країн), рівня проживання в країні. Саме тому на цьому етапі вагому роль відіграє фактор соціального забезпечення. Під соціальним забезпеченням розглядається наявність стипендій, пільг, страхового полісу та надання житла для іноземних студентів. Більшість європейських вишів пропонують стипендію на конкурсній основі. Якщо великий конкурс, то до уваги беруться бали в сертифікаті про знання відповідної іноземної мови, презентабельність та перспективність CV (своєрідної презентації власних досягнень та вмінь) або мотиваційного листа. Інколи у закордонних ВНЗ в обов’язковому порядку вимагають рекомендації, щонайменше, від двох викладачів.
Крок 2 – обрати потрібну програму для навчання. Якщо студент їде за кордон на навчання, він обирає навчальну програму, яка відповідає його спеціальності в українському університеті. Таким чином, після повернення студенту мають перезарахувати кредити здобуті під час навчання в закордонному університеті. Найчастіше пошуком програм займаються самі студенти, проте цей процес є дуже складним і довготривалим. Саме тому нещодавно було зроблено прогресивний крок стосовно цієї проблеми – за ініціативи нашого ректора було створено Відділ академічної мобільності, який активно допомагає студентам під час поїздок за кордон.
Крок 3 – оформлення документів. Після того, як студент обрав закордонний ВНЗ, програму для навчання, та отримав запрошення йому потрібно оформити документи. Подання документів відбувається через їх попереднє надсилання копій на електронну пошту закордонного навчального закладу та оригіналів – через відділення зв’язку. Ця процедура є стандартною для більшості навчальних закладів. Найбільшою проблемою, з якою зустрічаються наші студенти – переклад документів та їх нотаріальне посвідчення, адже процедура «апостилювання» є затратною та триває близько місяця.
Обов’язковим документом є страховий поліс. Для його оформлення найчастіше потрібно звертатись до туристичних фірм або банку.
Наступним етапом оформлення є отримання студентських квитків, дозволу на проживання, банківських рахунків (якщо навчаєшся на програмі стипендій) та податкової документації. З більшістю документів допомагають навчальні заклади країни-резидента, дозвіл на проживання в більшості випадків оформлюється через посольство або в поліції. В багатьох країнах існують програми електронного врядування, які надають можливість проводити ці процедури через Інтернет. Дуже часто студенти не звертають увагу на те, що для поїздки за кордон, потрібно оформити документи і у навчальному закладі України. Як зазначають студенти, саме завдяки Відділу академічної мобільності, порядок подачі документів став більш юридично обгрунтованим та відповідає європейським стандартам. Також процес мобільності супроводжується фаховими консультаціями та наданням всієї необхідної інформації в найкоротший термін, адже багато питань можна вирішити дистанційно. Новинкою Відділу є опція пошуку та підбору програм для бажаючих поїхати за кордон на навчання/ стажування. Наявність програм подвійних дипломів та студентського обміну між КНУ та іноземними ВНЗ значно спрощує процес вступу та дозволяє не складати мовний тест за умови, що бал за державний іспит задовольняє вимоги іноземного навчального закладу.
Як і будь-який інший процес, процес навчання за кордоном має свої переваги та недоліки.
До переваг студенти зараховують:
- свобода студента в обранні дисциплін, визначенні тематики робіт та наукового спрямування;
- наявність фахових дисциплін та «нерозпорошуваність» на чужорідні дисципліни;
- наявність двосторонньої комунікації – викладачі готові вислухати думку студента, дати відповіді на запитання;
- можливість вносити нові теми та змінювати навчальну програму;
- наявність великої кількості сучасних підходів до навчального процесу;
- високоякісне технічне забезпечення та постійний доступ до інформаційних баз;
- велика увага до новинок в обраній сфері, перевага практичної складової навчання над теоретичною, яка забезпечується присутністю добірного інтернаціонального викладацького колективу з чималими практичними навичками та досягненнями.
Під час навчання на теренах Європи, студенти відзначають велику вмотивованість в отриманні знань, а не «сліпе гоніння» за оцінками. Це спричинено тим, що більшість закордонних ВНЗ не мають сталої системи оцінювання і звертають більшу увагу на якість виконаної роботи. Важливою є підготовка до іспитів та виконання семестрових робіт, які проходять серйозну перевірку.
До недоліків можна віднести:
- незрозумілість критеріїв оцінювання робіт студентів( викладачі повністю перекладають відповідальність на студентів.);
- викладачі можуть переходити на місцеві мови, і для іноземних студентів навчальний процес стає незрозумілим;
- закордонні викладачі не знають своїх студентів в обличчя, тому є велика ймовірність того, що іспит за студента може складати інша людина.
Після повернення на Батьківщину більшість студентів стверджують те, що українська освіта є досить конкурентоздатною та не поступається європейській. Проте велика кількість окремих аспектів в процесі навчання виводить європейську освіту на вищий щабель. Зокрема, перевага практики над теорією, відсутністю предметів, які не стосуються спеціальності. Тож пам’ятаймо, що будь-який досвід – це корисний досвід.
Leave a comment